Elif Şafak' ın Aşk' ı

                                              


" Aşk " bitti. Elif Şafak' ın " Siyah Süt "  adlı kitabını okumuş, beğenmiştim. Bu kitabı da epey meşhurlaşıp etraftan övgüsünü duyunca aşırı popülerliği ben de kaçıcı etki yaratsa da arkadaşım verince artık okuyayım dedim :) kitap elime gelmiş, bana gelmiş:) oku beni demiş:)

Aslında bi ordan bi şurdan bi burdan kitaplar bazen beni yoruyor açıkçası... Demek istediğim farklı ağızlardan farklı yerlerden birşeyler anlatıyor ya bu beni baştan sıktı. Ama sonra sonra hoşuma gitti. Ben kitaptan çok etkilenmedim. Elbette çok değerli sözler, insanlar bahis konusu ama ben yavan hissettim. Bu kitapla Mevlana' yı merak edenler araştıracaktır güzel tarafı bu. Kitapta değerli birçok cümle var. Bunlarda benim seçtiklerim;

*Sözün azaldığı yerde, yazı kafiydi.

*Ondördüncü Kural: Hakk' ın karşına çıkardığı değişimlere direnmek yerine, teslim ol. Bırak hayat sana rağmen değil, seninle beraber aksın.  " Düzenim bozulur, hayatımın altı üstüne gelir " diye endişe etme. Nereden biliyorsun hayatın altının üstünden daha iyi olmayacağını?

*Yolun ucunun nereye varacağını düşünmek beyhude bir çabadan ibarettir. Sen sadece atacağın ilk adımı düşünmekle yükümlüsün. Gerisi zaten kendiliğinden gelir.

*Senin gönlün değişirse, dünya değişir.

*Otuzsekizinci Kural: " Yaşadığım hayatı değiştirmeye kendimi dönüştürmeye hazır mıyım? " diye sormak için hiçbir zaman geç değil. Kaç yaşında olursak olalım, başımızdan ne geçmiş olursa olsun, tamamen yenilenmek mümkün. Tek bir gün bile öncekinin tıpatıp tekrarıysa, yazık. Her an her nefeste yenilenmeli. Yepyeni bir yaşama doğmak için ölmeden önce ölmeli

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !